Voorafgaande aan het tour-uitje in- om- Overamstel: duidelijkheid qua naamgevingen en grenzen van de wijken

HAUT - Hybride houten woontoren in Amstelkwartier - Foto van de verhalenverteller van Oost
HAUT – Hybride houten woontoren met BREEAM certificaat

Deze rondleiding vindt plaats in 1. De Omval 2. het Amstelkwartier (Dat westelijk wordt begrenst door de rivier de Amstel) en in 3. de Weespertrekvaartbuurt wat daar rechts naast ligt. (Rechts van de Spaklerweg)

De Weespertrekvaartbuurt bestaat op haar beurt weer uit de Kop van de Weespertrekvaart, Weespertrekvaart-Midden, Weespertrekvaart-Oost en Bajes Kwartier. De Weespertrekvaartbuurt wordt omzoomd door de Weespertrekvaart in het oosten, de Spaklerweg in het westen en het Amstel Businesspark Zuid in het zuiden.

Het Amstel station tenslotte ligt op de kop van de Omval. Er is nog een term binnen deze buurt en die sla ik verder over in onderstaande tekst: nl. Overamstel.

Groepen die we reeds hebben rondgeleid in dit deel van Amsterdam-Oost: DNB en ING.

–> Nous parlons aussi français. | Wir sprechen auch Deutsch. | We speak English as well. <–

Blik op de skyline van Amsterdam -Oost - Boven Amstelkwartier
Blik op de skyline van Amsterdam -Oost – Boven Amstelkwartier

 

Een rondleiding in duurzaam en ook historisch “Oost”: te voet, 2,5 uur met een pauze-met-drankje, en een lengte van ca. 4,14 km

Ontdek samen een onontdekt Amsterdam! Verken, socialize en beweeg.

Stop 1: De Omval

Rooftop bar guiding in de Ventuno Skylounge met uitzicht op de Amstel en de Omval. In Amsterdam-OostNu de plek met o.a. het hoogste gebouw van Amsterdam. Volop in ontwikkeling tot ook een plek van recreatie en gezelligheid voor o.a. groepen.

Vroeger een eiland en een distributie-ader tussen centrum en de zuidelijk gelegen Weespertrekvaart.
Rondom dit eiland bevonden zich scheepswerven, pakhuizen en bedrijvigheid, een plek waar handel en beweging samenkwamen. Het was een overgangsgebied tussen het oude stadscentrum en de polders van het oosten, later de Watergraafsmeer. (WGM)

We lopen meteen links naar de Amstel toe, en vervolgen daarna in zuidelijke richting onze weg langs het water die de oorsprong vormt van deze stad.

 

Stop 2: Amstelkwartier. Thema: ontspanning, horeca en vrije tijd

Hier, in de bocht langs de Amstel, bevinden we ons in het Amstelkwartier. Hier zijn gebouwen met een opmerkelijke architectuur. Zoals HAUT, het hoogste hybride houten gebouw van Amsterdam, met een z.g. (duurzaam) BREEAM NL certificaat. HAUT zie je links van je. Of het futuristische gebouw van Waternet, wat je rechts van je ziet.

Toelichting van WGM expert Jo Haen:
Dit deel ligt buiten de polder van Watergraafsmeer. Het hoorde wel bij stadsdeel oost-watergraafsmeer vroeger. Maar de WGM is historisch gezien alleen wat binnen de ringdijken ligt, en wordt aan deze kant begrensd door de Weespertrekvaart.

U kunt met uw zakelijke relaties kiezen uit diverse aantrekkelijke horeca hotspots aan het water. Zoals, van boven naar onder langs de Amstel: het hippe George Marina, het stijlvolle l’Osteria en het authentieke “Thuis aan de Amstel”.

Eet wat bij George Marina in Amsterdam Oost en zie daarna hoe hoogbouw sexy kan zijn; namelijk in het Amstelkwartier.
Lekker wat drinken en/of starten met een boottochtje aan de rand van Amstelkwartier. Hier ligt trouwens ook een prima pad voor Skate•A•Round.

 

Stop 3: het Bajes Kwartier

Dit gebied, waar vroeger de Bijlmerbajes was, is de duurzame en energie-neutrale stadswijk van de toekomst.
98% van de materialen van de Bijlmer Bajes wordt hergebruikt. Zo worden oude celdeuren gebruikt als brugdelen om Bajes Kwartier met de oude stad te verbinden.
Het Bajes-kwartier zal bestaan uit 4 delen en er wordt op het moment nog steeds hard gebouwd daaraan.

Het interessante is dat de naam “Bijlmerbajes” een beetje geografisch “losjes” is: de gevangenis lag niet in de Bijlmer, maar de Bijlmer was wél het dominante referentiepunt in dat deel van de stad. Dus zo werd het toch die naam.

In Bajeskwartier vind je veel meer dan wonen alleen. Er komen galeries, restaurants, een klimroute, school, een gezondheidscentrum en cafés.
Bajesdorp, een sinds 2003 bestaande woon-werkplek voor kunstenaars, activisten en andere wereldbouwers, blijft als eigenwijze broedplaats bestaan, al is het in een ander fysiek jasje. (De tekst gaar verder onder de foto. ⇓)

Lex and the City gids uit Oost in de Bijlmer-Bajes tijdens Museumnacht Amsterdam 2017
Bijlmer Bajes tijdens de Museumnacht in 2017. Foto van lokale Oostgids Lex.

De Bijlmer Bajes is geopend (beetje gek woord in dit geval. :p ) ) in 1978. Nota bene met medewerking van de Hell’s Angels, die een stukje verderop jaren hebben gezeten. De gevangenis bestond uit 6 torens, waarvan er eentje nog steeds staat en ook blijft staan. De Groene Toren, vroeger de Vrouwentoren, wordt als het ware gerecycled en blijft in het nieuwe Bajes Kwartier als enige staan als circulaire toren. Dit gebouw, gelegen in het z.g. design district, wordt een verticaal stadspark met ook stadslandbouw.

Bajes Kwartier heeft een zowel informatieve als vermakelijke podcast gemaakt over de geschiedenis van de Bijlmer Bajes. Deze kun je simpelweg vinden via Spotify door “Bajes Kwartier” in te typen.
Één anekdote hieruit: Er was een gevangene die na het bezoekuur samen met het bezoek doodleuk de Bijlmer Bajes uitliep. (En zo ontsnapte.)

 

Stop 4: Kop van de Weespertrekvaart en de Solitudobrug. Thema: wonen in de 18e eeuw en nu.

Lokale gids Lex vertelt erover vanaf het nieuwe pad langs de Weespertrekvaart in deze vrij informatieve Oost-videoclip van dik 6 minuten.

Hier, ter hoogte van de Kop van Weespertrekvaart stond in de 18e eeuw het landhuis Solitudo. Een plek van rust en uitzicht, midden in een stad die toen nog veel meer land en water kende. Het was een plek waar mensen letterlijk afstand konden nemen van het stadsleven — een beetje zoals wij nu doen op deze brug. Zo zag Solitudo eruit. (Klein stukje scrollen)

Het verdwijnen van buitenplaatsen in- en om- WGM, zoals Solitudo (en Bella Vista, dat en stukje verderop lag.)  had deels te maken met het gewijzigde belastingsysteem onder Napoleon in het begin van de 19e eeuw..

De nieuwe Solitudobrug die de Weespertrekvaart buurt verbindt met de Weespertrekvaart in Amsterdam-Oost.
De betrekkelijk nieuwe Solitudobrug die de Weespertrekvaartbuurt verbindt met de Weespertrekvaart.

looker in de Omval - pauze tijdens een urbane Lexperience in Mokum Oost.Stop 5: Pauze met drankje en gezelligheid

We pauzeren, indien gewenst, bij Blooker in de Omval. Deze plek is gelinkt aan “een rijk chocolade verleden”.


Stop 6: Amstelstation. Thema: bereikbaarheid

De bereikbaarheid van het gebied is top.
Het Amstelstation is een knooppunt waar treinen, trams, metro’s, taxi’s en bussen samenkomen. Ook is er een grote (meest’ gratis) fietsenstalling waar je tevens OV-fietsen kunt huren. In het gebied zijn nog eens 2 metrostations te vinden: metrostation Spaklerweg dat naast het toekomstige Bajeskwartier ligt. Daarnaast is er metrostation van der Madeweg, dat weliswaar niet in het gebied ligt, maar wel in de buurt.
En het gebied ligt nagenoeg bij de op -en afrit van de ringweg van Amsterdam.

Tenslotte: middels woningproject AMST komen er honderden woningen vrij in het middenklasse segment met betaalbare woonplekken. Dat wil zeggen dat 80% geen vrije sector woningen worden en ook geen koopwoningen of sociale woningbouw.

 

Stop 7: Weesperzijde, Knowledge mile, Wibaut en Volkshotel, mogelijk met rooftop guiding op de Canvas, zie onder, als afsluiting van de Lexperience

Tour-uitje met Lex and the City in Amsterdam Oost - Knowledge Mile met lokale gids Tomas
Een Tour-uitje met Lex and the City in Amsterdam Oost – Knowledge Mile (2026)

De Weesperzijde staat onder inline skaters bekend als “de ramroute”. Deze naam is bedacht door the Godfather van de Friday Night Skate: Erik Tange. Vroeger skaten hier soms 1.000 skaters de Weesperzijde af tot aan het Amstel Hotel. Alle straten onderweg werden dan tegelijk afgeblokt!
Trouwens, in een zijstraatje ervan, in de Schollenbrugstraat, is Lex and the City tussen 2004 en 2012 gevestigd geweest met haar eigen stepstalling.

De Knowledge Mile begint bij het Amstelstation en gaat dan (diep) de Wibautstraat in.. Een plek waar de stad probeert zichzelf opnieuw uit te vinden. Van een straat waar je doorheen gaat… naar een plek waar je even blijft. Participanten zijn bijvoorbeeld de Uva en de HvA.

Het Volkshotel is de plek waar de eerste vrouwelijke sportjournaliste van Nederland, wijlen Wil Merkies, werkte. Juist, voor de Volkskrant!

Rooftop guiding in Amsterdam-Oost voor de zakelijke markt - Hier vanaf het Volkshotel met uitzicht op de Amstel en het centrum van Mokum.
Klik op de foto voor een verhaal over de rooftop guiding Lexperience.

 

 

De praktische kant van de rondleiding te voet in o.a. de Omval en langs de Weespertrekvaart: contact, prijs en voorwaarden

Prijs en voorwaarden van de privé rondleiding in Amsterdam-Oost

 

Eerste wandeling met Oost-gids EN rooftop guiding erna:

Positieve feedback over een wandeling met gids in Amsterdam Oost met ook rooftop guiding

 

Een rondleiding in deze hoek van Amsterdam Oost op de fiets, op de skates of op de step.

 

Weespertrekvaartbuurt - Orato - Amsterdam-Oost
Dit lokaal gevestigde bedrijf in de Weespertrekvaart buurt Oost hebben we geholpen.
WhatsApp Lex
x
Call Lex